Suhkur: kalorite sisaldus ja valkude, rasvade, süsivesikute sisaldus

Suhkur sisaldab 100 grammi toodet:
Kalorite sisaldus: 398 kcal. (1665,23 kJ.)
Valk: 0 g.
Rasv: 0 g.
Süsivesikud: 99,7 g.

Teavet toote kalorisisalduse kohta võetakse erinevatest allikatest keskmiselt ja see võib tegelikust erineda, sõltuvalt konkreetse toote sordist, tüübist või muudest omadustest.

Suhkur retseptides:

www.yournutrinition.ru © 2016 - 2020

Kogu teave saidil toitumise, rasva kadu ja kalorikulu arvutamise, toitumisvõimaluste jms kohta on informatiivne..
Enne kasutamist on soovitatav konsulteerida spetsialistiga (arstiga).

Laua BZHU tooted 100 grammis

Laua BZHU tooted 100 grammis

Mis on toitude kalorisisaldus? Kui inimene sööb toitu, saab tema keha energiat. Selle kogust peetakse kaloriks.

Allpool on tabelid BJU toodete kohta 100 grammis: valgud, rasvad, süsivesikud (kalorid 100 grammis).

1 gramm rasva vabastab 9,3 kalorit, 1 grammi süsivesikuid 4,1 kalorit, 1 g valke 4,1 kalorit.

Piim ja piim

Kui kehas puudub valk, ilmneb lihasnõrkus ja keha kaob. Kuidas korvata puuduva valgu kogust? On vaja kasutada piimatooteid. Kui kasutate neid süstemaatiliselt, suureneb lihasmass. Lihased vajavad palju energiat, mis tähendab, et rasvapõletusprotsess paraneb.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Naturaalne jogurt 1,5% rasva88,05,01,53,551
Keefir rasvavaba91,43.00,13.8kolmkümmend
Rasv keefir88,32,83.24.159
Piim88,52,83.24.758
Acidofiilne piim81,72,83.210.883
Terve piimapulber4.025,625,039,4475
Kondenspiim74,17,07.99,5135
Kondenspiim suhkruga26,57.28,556,0315
Jogurt88,42,83.24.158
Rjaženka85,33.06,04.185
Koor 10%82,23.0104.0118
Kreem 20%72.92,8kakskümmend3.6205
Hapukoor 10%82,73.0102.9116
Hapukoor 20%72.72,8kakskümmend3.2206
Spetsiaalne kohupiim ja kohupiim41,07.123,027,5340
Vene juust4023,4kolmkümmend-371
Hollandi juust38,826,827,3-361
Šveitsi juust36,424,931,8-396
Poshekhonsky juust41,026,026,5-334
Sulatatud juust55,024,013,5-226
Rasv kodujuust64,714,018,01.3226
Bold kohupiim71,016,79,01.3156
Madala rasvasisaldusega kodujuust77,718,00,61,586

Pagaritooted, jahu

Kuna pagaritooteid peetakse kõrge kalorsusega, tuleb kaalu kaotamisel neid tarbida väikestes kogustes. Rukkileib - just seda tuleks eelistada. On soovitatav, et kondiitritooted dieedis üldse ei esineks. Pärmivaba küpsetamine - harmoonia vaenlane!

Nagu kõik teavad, sisaldab leib süsivesikuid suurtes kogustes. Leib + valk on halb kombinatsioon.

Eksperdid ei soovita piima ega liha leiba süüa.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
rukkileib42,44.70,749,8214
I klassi jahust nisuleib34,37.72,453,4254
Või küpsetamine26,17.64,560297
Bagelid17,010,41.368,7312
Kuivatamine12,011,01.373,0330
Nisu kreekerid12,011,21.472,4331
Kreemikad kreekerid8,08,510.671,3397
Lisatasu nisujahu14,010,30,974,2327
I nisujahu14,010.61.373,2329
II klassi nisujahu14,011,71.870,8328
Rukkijahu14,06.91,176,9326

Teravili

Kui inimene võtab kaalust alla, peab ta jälgima kaloreid, mis päeva jooksul toiduga alla võetakse. Mõned inimesed ei pea teravilja. Kuid asjata! Toitumisspetsialistid on veendunud: kui sööte teravilja suurtes kogustes, võite saada täiendavat kilo.

Nii et näitaja ei kannataks, on vaja normi õigesti arvutada. Tabelis näete, kui palju kaloreid kuiv toode sisaldab. Ainult tuleks arvestada sellega, et teravili imab keetmise ajal vett. Niisiis on 100 grammis putrus vähem kaloreid kui sama mahuga kuiva teraviljas.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Tatarituum14,012,62.668,0329
Tatar tehtud14,09,51.972,2326
Manna14,011,30,773,3326
Kaerahelbed12,011.95.865,4345
Pärl oder14,09.31,173,7324
Hirss14,012,02.969,3334
Riis14,07,00,673,7323
Nisu “Poltava”14,012,71,170,6325
Kaerahelbed1012,25.868,3357
Oder14,010,41.371,7322
Herakles12,013,16.265,7355
Mais14,08.31,275,0325
Pastaüksteist1.370,5338

Köögiviljad

Kui soovite kaalust alla võtta, peaksite sööma köögivilju suurtes kogustes. Neis on palju kiudaineid, vitamiine ja muid kasulikke komponente. Enamik neist on madala kalorsusega toidud. See omakorda aitab kaasa ka rasvapõletusele..

Köögiviljad + valk = hea kombinatsioon.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Baklažaan91,00,60,15.524
Rootslane87,51,20,18.137
Rohelised herned805,00,213,372
Suvikõrvits93,00,60,35.727
Valge kapsas901.8-5,428
punane kapsas901.8-6.131
Lillkapsas90,92,5-4.929
Kartulid76,02.00,119,783
Roheline sibul (sulgedest)92,51.3-4.322
Porrulauk87,03.0-7.340
Sibula sibul86,01.7-9,543
Punane porgand88,51.30,17,033
Jahvatatud kurgid95,00,8-3.0viisteist
Kasvuhoone kurgid96,50,7-1.810
Magus roheline pipar92,01.3-4.723
Magus punane pipar91,01.3-5.727
Petersell (rohelised)85,03,7-8.145
Petersell (juur)85,01,5-11,047
Rabarber (lehtpuu)94,50,7-2.9kuusteist
Redis93,01,2-4.1kakskümmend
Redis88,61.9-7,034
Naeris90,51,5-5.928
Salat95,01,5-2.214
Peet86,51.7-10.848
Tomatid (jahvatatud)93,50,6-4.2üheksateist
Tomatid (kasvuhoone)94,60,6-2.914
Rohelised oad (pod)904.0-4.332
Mädarõigas77,02,5-16,371
Ramson89,02,4-6.534
Küüslauk706.5-21,2106
Spinat91,22.9-2,321
Hapuoblikas901,5-5.328

Puuviljad ja marjad

Ärge unustage marju ja puuvilju. Nad peavad dieedis olema. Toitumisspetsialistide arvates on magustoiduks kookide ja küpsetiste asemel parem süüa puuvilju. Mõni magus puuvili on kõrge kalorsusega. Seega peate kaalust alla võtmiseks loobuma nende kasutamisest.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Aprikoosid86,00,9-10,546
Kudoonia87,50,6-8.938
Kirsi ploom89,00,2-7.434
Ananass86,00,4-11.848
Banaanid74,01,5-22,491
Kirss85,50,8-11,349
Granaat85,00,9-11.852
Pirn87,50,4-10.742
Joonised fig83,00,7-13.956
Dogwood85,01,0-9.745
Virsikud86,50,9-10,444
Pihlakasaed81,01.4-12,558
Aroonia80,51,5-12,054
Aed-ploom87,00,8-9.943
Kuupäevadkakskümmend2,5-72,1281
Hurma81,50,5-15,962
Kirsid85,01,1-12.352
Mulberry82,70,7-12,753
Õunad86,50,4-11,346
Oranž87,50,9-8.438
Greip89,00,9-7.335
Sidrun87,70,9-3.631
Mandariin88,50,8-8.638
Pohla87,00,7-8.640
Viinamari80,20,4-17,569
Mustikas88,21,0-7.737
Murakas88,02.0-5.333
Maasikad84,51.8-8.141
Jõhvikas89,50,5-4.828
Karusmari85,00,7-9.944
Vaarikas87,00,8-9,041
Pilvik83,30,8-6.831
Astelpaju75,00,9-5.5kolmkümmend
Valge sõstar86,00,3-8.739
Punased sõstrad85,40,6-8,038
Must sõstar85,01,0-8,040
Mustikad86,51,1-8.640
Kibuvitsamarja värske66,01,6-24,0101
Kuivatatud kibuvitsamarja14,04.0-60253

Kuivatatud puuviljad

Enamik inimesi on veendunud, et kuivatatud puuviljad sisaldavad vähe kaloreid. Kuid see pole nii! Kuivatatud toode kujutab endast figuuri suuremat ohtu kui värske. Ja kui arvestada kalorisisaldust, siis kuivatatud puuviljad on kõrge kalorsusega toode. Kuivatatud puuviljade tabelis näete asjakohast teavet..

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Kuivatatud aprikoosid18,05,0-67,5278
Kuivatatud aprikoosid20,25.2-65,9272
Rosinad luuga19,01.8-70,9276
Rosina rosinad18,02,3-71,2279
Kirss18,01,5-73,0292
Pirn24,02,3-62,1246
Virsikud18,03.0-68,5275
Ploomid25,02,3-65,6264
Õunadkakskümmend3.2-68,0273

Kaunviljad

Kaunviljad sisaldavad taimset valku. Seda on palju. Neid tooteid hõlmavad dieedis sageli inimesed - taimetoitlased või dieedist kinni pidajad. Kaunvilju kasutades ei jää kehas valku.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Oad83,06,00,18.358
Herned14,023,01,657,7323
Terved herned14,023,01,253,3303
Sojauba12,034,917,326,5395
Oad14,022,31.754,5309
Läätsed14,024,81,153,7310

Kana munad (100 g) sisaldavad 157 kilokalorit. Kõik ei tea, et munakollas on rohkem kaloreid kui valku. Tüüpiline keskmise suurusega muna sisaldab umbes 70 kcal. Kui muna praetakse, tõuseb selle kalorisisaldus ja moodustab 125 kilokalorit. Kui kõvaks keedetud muna, siis on selle kalorisisaldus 50 kilokalorit.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Kana muna74,012,711,50,7157
Munapulber6.84537,37.1542
Kuiv valk12,173,31.87336
Kuiv munakollane5,434,252,24.4623
Vutimuna73,311.913,10,6168

Kala ja mereannid

Kalalihas on palju organismile kasulikke komponente. Ja madala rasvasisaldusega sordid sisaldavad vähe kaloreid. Küpsetatud või keedetud kala ei mõjuta seda näitajat mingil viisil. Kuid seda ei saa öelda õlis praetud kala ja kalakonservide kohta. Kui neid süstemaatiliselt tarbitakse, võib ilmneda lisakilo.

Burbot79.318.80.6—81

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Gobies70,812.88.15.2145
Roosa lõhe70,5217-147
Lest79,516,12.6-88
Ristiusku78,917,71.8-87
Karpkala79,1kuusteist3.6-96
Chum71,3225.6-138
Lõhn79,815,53.2-91
Bream77,717,14.1-105
Lõhe62,920,815,1-219
Lepatriinu7514,711.9-166
Pollock80,115,90,7-70
Kaplin7513,411,5-157
Meriahven75,417,65.2-117
Jõe ahven79,218,50,9-82
Tuur71,416,410.9-164
Hiidlakk76,918,93-103
Põhjaputassuu81,316,10,9-72
Karpkala75,318,45.3-121
Saira suur59,818,620,8-262
Saira pinnapealne71,320,40,8-143
Salaka75,417,35.6-121
Heeringas62,717,719,5-242
Siig72,3üheksateist7.5-144
Makrell71,8kaheksateist9-153
Säga7516,88,5-144
Hobune makrell74,918,55-119
Sterlet74,9176.1-320
Zander78,9üheksateist0,8-83
Tursk80,717,50,6-75
Tuunikala7422,70,7-96
Vinnid53,514,530,5-333
Hake79,916,62.2-86
Haug70,418,80,7-82
Ide80,118,20,3-117
Tursamaks26,44.265,7-613
Kalmaar80,3kaheksateist0,3-75
Krabi81,5kuusteist0,5-69
Krevetid77,5kaheksateist0,8-83
Merikapsas880,90,23.05

Kas peate immuunsust tõstma? Sööge kala kaaviari. See on ka suurepärane profülaktika südame- ja veresoonkonnahaiguste vastu. Kui kasutate seda toodet, paraneb ajutegevus, nägemine taastatakse. Süstemaatilise kasutamise korral saate vähendada vere kolesteroolisisaldust.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Keta graanulid46,931,613,8-251
Bream jaotus5824,74.8-142
Pollaki jaotus63,228,41.9-131
Granuleeritud tuur5828,99.7-203
Tuuride jaotus39,53610,2-123

Rasvad, margariin, õli

Rasv on tihendatud mass orgaanilisi ühendeid, mis sisaldavad rasvhappeid. Kõik teavad, et see toode on kõrge kalorsusega. Kuid see täidab olulist funktsiooni - inimkehas pakub see energiavarustust.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Rasva lambaliha või veiseliha sulanud0,3-99,7-897
Sealiha peekon (ilma nahata)5.71.492,8-816
Piima margariin15,90,382,31746
Võileivamargariin15,80,5821,2744
Majonees253,1672.6627
Taimeõli0,1-99,9-899
Või15,80,682,50,9748
Ghee10,3980,6887

Liha, linnuliha

Poevorstide asemel on soovitatav süüa liha ja rupsi. Need on kasulikumad. Liha on materjal, mis moodustab lihasmassi. See ei tähenda, et liha on madala kalorsusega toode. Kalkunit, küülikut, kanarinda ja vasikaliha saavad dieedi pidajad aga ohutult tarbida. Tuleb meeles pidada, et sealiha, part ja lambaliha on kõrge kalorsusega toidud. Vähem kaloreid sisaldab: neerud, kopsud, süda, maks.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Lammas67,616,315,3-203
Loomaliha67,718,912,4-187
hobuseliha72,520,27,0-143
Jänes65,320,712.9-199
Lahja sealiha54,816,427,8-316
Rasvane sealiha38,711,449,3-489
Vasikaliha78,019,71,2-90
Lambaliha neerud79,713,62,5-77
Lambamaks71,218,72.9-101
Lambasüda78,513,52,5-82
Veiseliha ajud78,99,59,5-124
Veiseliha maks72.917,43,1-98
Veiseliha neerud82,712,51.8-66
Veiseliha72.612.313,7-173
Veiseliha süda79,015,03.0-87
Veisekeel71,213,612,1-163
Neeru sealiha80,113,03,1-80
Sealiha maks71,418,83.6-108
Sealiha süda78,015,13.2-89
Sealiha keel66,114,216,8-208
Haned49,716,133,3-364
Türgi64,521,612,00,8197
Kanad68,920,88.80,6165
Kanad71,318,77.80,4156
Pardid51,516,561,2-346

Vorstid

Nüüd ei saa öelda, et vorstide kvaliteet oleks peal. Kõik teavad, et tootjad lisavad neile toodetele kahjulikke komponente. Ja igasugune vorst või vorst on kõrge kalorsusega toode. 100 grammis rohkem kui 200 kilokalorit. Vorsti saate ise valmistada, kasutades looduslikke koostisosi. Siis on tootes kaloreid vähem ja selline vorst toob kehale palju rohkem kasu kui poest omandatud.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Keedetud vorst diabeetik62,412,122,8-254
Keedetud vorsti dieet71,612,113,5-170
Keedetud vorst Doktor60,813,722,8-260
Keedetud vorsti amatöör57,012,228,0-301
Keedetud vorst Piim62,811,722,8-252
Keedetud vorst eraldi64,810.120,11.8228
Keedetud vasikaliha vorst55,012,529,6-316
Sealiha vorstikesed53,710.131,61.9332
Piimavorstid6012.325,3-277
Vorstid vene66,212,019,1-220
Sealiha vorstid54,811.830,8-324
Suitsutatud amatöör39,117,339,0-420
Suitsutatud Cervelat39,628,227,5-360
Poolsuitsutatud Krakow34,616,244,6-466
Poolsuitsutatud Minsk52,023,017,42.7259
Poolsuitsutatud Poltava39,816,439,0-417
Suitsutatud ukrainlane44,416,534,4-376
Toores suitsutatud amatöör25,220,947,8-514
Keetmata suitsutatud Moskva27,624,841,5-473

Lihakonservid ja suitsutatud liha

Kui arvestame lihakonservide kalorsusega, siis peame uurima nende koostist. Näiteks on veiselihas vähem kaloreid kui sealihas. Nii kahjustab see pärast konserveerimist figuuri vähem.

Kui kaalume suitsutatud liha kasutamist, siis ei kuulu need kõrge kalorsuse tõttu dieedimenüüsse.

Ja kui inimestel on probleeme maksa, mao või kõhunäärmega, soovitavad arstid neil mitte süüa suitsutatud toite.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Hautatud veiseliha63,016,818,3-232
Turisti hommikusöök (loomaliha)66,920,510,4-176
Turisti hommikusöök (sealiha)65,616,915.4-206
Hakkliha63,215,215,72,8213
Hautatud sealiha51,114,932,2-349
Suitsutatud rinnatükk21,07.666,8-632
Suitsutatud nimme37,310,547,2-467
Sink53,522,620,9-279

Seened

See on madala kalorsusega dieettoode. Kõik sõltub sellest, millist. Kalorite sisaldus võib varieeruda vahemikus 15–30 kilokalorit. Saate seeni praadida, nendest suppe küpsetada, talveks säilitada või kuivatada. Seente koostis on küllastunud. See sisaldab suurt hulka inimkeha jaoks kasulikke komponente. Enamik kõik kasulikud taimsed valgud. Ja neis sisalduvad aminohapped mõjutavad keha soodsalt.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Valge värske89,93.20,71,625
Kuivatatud valge13,027,66.810209
Värske kibuvits91,62,30,93,731
Värske kibuvits91,13.30,53.431
Värsked toorained83,01.70,31.417

Pähklid

Pähklid aitavad nälga kiiresti ja püsivalt rahuldada, samuti rikastavad keha väärtuslike komponentidega. Kuid pähklites on palju kaloreid, nii et dieedi ajal peaksite hoiduma nende söömisest.

Dieedil olev inimene ei tohiks pähkleid kuritarvitada.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Sarapuupähkel4.816,166,99.9704
Mandel418,657,713,6645
Pähkel513,861,310,2648
Maapähkel1026,345,29.7548
Päevalille seeme820,752,95578

Maiustused

Milline toode viib kaloritesse? Need on maiustused! Need pole mitte ainult ülikõrge kalorsusega, vaid ka figuurile kahjulikud. Nende toodete koostis sisaldab suhkrut, rasvu, mitmesuguseid komponente (suurtes kogustes), mis aitavad kaasa kehakaalu tõusule. Maiustused sisaldavad lihtsaid süsivesikuid. Nad kipuvad lühikese aja jooksul oma nälga rahuldama ja varsti tahab inimene uuesti süüa. Kui inimene läheb dieedile, peab ta maiustused dieedist välja jätma.

ToodeVesiOravadRasvadSüsivesikudkcal
Kallis17,20,8-80,3308
Puuviljaželee oad73,710,273,1384
Vahukommidkakskümmend0,8-78,3299
Iiris6.53.37.581,8387
Marmelaad21-0,177,7296
Karamell (keskmine)4.4-0,177,7296
Šokolaadiglasuuriga maiustused7.92.910.776,6396
Kleebikaheksateist0,5-80,4305
Suhkur0,20,3-99,5374
Halva tahini3.912,729,950,6510
Halva päevalill2.911,629,754516
Tume šokolaad0,85,435,352,6540
Piimašokolaad0,96.935,752,4547

Kui olete tutvunud koostisosade kalorisisaldusega, saate arvutada, kui palju kaloreid valmis roog sisaldab. Allpool on toodud mõned kalorite väärtusega toidud:

Meie eluks vajalike kalorite arv sõltub füüsilisest aktiivsusest, vanusest, soost, kliimast jne..

On olemas lihtne valem. See võimaldab välja arvutada ligikaudse kalorite arvu, mida inimene päevas keha normaalseks toimimiseks vajab. Peate lihtsalt oma kaalu 30-ga korrutama.

KAAL (kg) X 30 =.... Kcal

Näiteks kui teie kaal on nüüd 80 kg, siis 80x30 = 2400 kcal päevas.

Kaalu suurendamiseks lisame saadud arvule 500 ekstra kcal ja kui tahame kaalust alla võtta, lahutame 500 kcal - see on teie ligikaudne kalorite arv, mida peaksite päevas tarbima..

Lõunasöökide kohta / teave

Koostise tabel (valgud, rasvad, süsivesikud) ja toodete kalorisisaldus

Viiteks. Kalorite sisaldus on energiakogus, mida inimene saab konkreetse toote imendumise tulemusel.Kulu, mida inimene vajab, sõltub tehtud tööst, füüsilisest aktiivsusest, soost, vanusest, geograafilisest laiusest (külm või kuum kliima). Nagu iga kütus, vabastavad ka energiatooted keha põlemiskambris põlevaid toiduaineid. Seetõttu on toidul teatud energiaväärtus, mida saab mõõta (näiteks kilokalorites või džaulides). Seetõttu on toidu energiasisalduse teine ​​nimi kalorisisaldus. Igaüks meist on korduvalt näinud poe joonisel ostetud toodete tehasepakendeid, mis vastavad selle toote 100 g energiaväärtusele. Igaüks saab arvutada, kui palju energiat tema keha pärast teatud koguse toote tarbimist võtab..

Teades kellegi igapäevast dieeti, see tähendab päevas söödud toidu (sh jookide) kogust ja nende energiasisaldust, on lihtne arvutada vastuvõetud energia hulka - igapäevase dieedi kalorisisaldust. Biokeemikud ja toitumisspetsialistid on juba pikka aega välja arvutanud peaaegu kogu toidu kalorisisalduse ja koostise.

Kõikvõimaliku toidu pakkumine on lihtsalt võimatu. Toiduainete etikettidele pandud teavet arvesse võttes ei põhjusta igapäevase dieedi kalorisisalduse arvutamine siiski tõsiseid raskusi.

Toidus olevad valgud, rasvad, süsivesikud

Õhukese kuju säilitamiseks, lihasmassi suurendamiseks, jõu ja vastupidavuse arendamiseks on vajalik optimaalne valkude, rasvade ja süsivesikute tarbimine. Kasutage vastavaid tabeleid, et teha kindlaks, millised toidud neid sisaldavad, millises vahekorras neid tarbida, kuidas arvestada nende ühilduvust ja kalorisisaldust.

Valgu tooted

Valgu molekul koosneb süsinikust (umbes pool), samuti fosforist, rauast, väävlist, vesinikust, hapnikust.

Keha ehitab rakke valkudest. Seedesüsteemis jagunevad valguproduktid aminohapeteks, mis sisenevad verega rakkudesse ja mida kasutatakse ehituseks või mis annavad energiat.

Toiduga saadud valk ei kogune kehasse - see imendub või eritub.

Valgud on rikas munade, piimatoodete, veiseliha, sealiha, küüliku, linnuliha, kala, mereandide (kaaviar, krabid, koorikloomad) poolest. Palju taimseid valke sojas, läätsedes, kaunviljades, seentes.

Kalades sisalduv valk imendub 93–98%, lihavalk - ainult 90%. Tuunikalades on valku kuni 24%., Lest, tursk, karpkala - kuni 15%, kaaviaris - kuni 30%..

Soolatud, suitsutatud või konserveeritud kalade valk seeditakse ja imendub halvemini.

Kana munade valk imendub peaaegu täielikult, kuid see toode on üsna kõrge kalorsusega.

Kiireim viis on kehas seedida piima ja munavalget, pisut aeglasemalt - kala ja liha, suhteliselt aeglaselt - köögivilja. Valgurikkad toidud lagundatakse happelises keskkonnas.Külmutamine ja sulatamine vähendavad valgu kasu peaaegu poole võrra..

Valguga toit stimuleerib kehas kasvuhormooni sünteesi, mis pärsib liigset glükoositarbimist.

Tabel 1. Mõne toidu toidusisaldus
Toode (100g)Valk (g)
Juustud23.-26
Madala rasvasisaldusega kodujuustkaheksateist
Kaunviljad20–23
Kala17-19
Liha15–21
Kana munakolmteist
Manna, kaer11–12
Leib6-8
Piimatooted2,5-4
Köögiviljad, puuviljad, marjad0,5–2,5

Taimed toodavad aminohappeid - primaarseid looduslikke valke. Looma keha lagundab taime seedesüsteemis aminohapeteks, millest see moodustab loomsed valgud.

Taimsed valgud on inimkeha jaoks hädavajalikud.

Mõned teadlased usuvad, et loomsete valkude kasutamine ummistab raku protoplasmi, rikkudes selle algset struktuuri, mis põhjustab haigusi ja vananemist. Lisaks kulub loomse valgu seedimisel kuni 70% selles sisalduvast energiast..

Päevane valgukogus on 80–100 g (põhineb 1–1,5 g valku 1 kg kehakaalu kohta). 1 g valgu põletamisel vabaneb 4 kcal. Valguproduktide liigne tarbimine mõjutab maksa ja neere.

See norm on vaieldav. Mõne teadlase arvates piisab täiskasvanule 60g valgust päevas ja vanemale 25g valku. Laps vajab kolm korda rohkem valku kui eakad, s.o. 75 g.

Lisaks peate soovitatava 100 g valgu tarbimiseks sööma iga päev 500–600 g liha ehk 15–20 muna, jooma 3-4 l piima, mis on ebareaalne.

Akadeemik Amosov N.M. tarbis natuke piima ja liha (50 g) asendamatute aminohapete moodustamiseks.

Maailma Terviseorganisatsioon on kehtestanud normi: mees, kes kaalub iga päev 65 kg, vajab valku 37–62 g, naine 55 kg - 29–48 g.

Keha ei akumuleeri valku, põletab selle ära, et mitte muutuda toksilisteks aineteks (kadastikmürk). Liigse valgu sunniviisiline kasutamine (seedimine) nõuab energiat, mis võib juba olla süsivesikute või rasva imendumiseks ebapiisav, mistõttu neid hoitakse seedimata kujul, mis põhjustab südame täiskõhutunnet ja suurenenud stressi.

Valk vabastab poole vähem energiat kui süsivesikud.

Teatud koguse valku toodetakse soolestiku mikrofloora abil, kasutades seedemahlades lahustunud lämmastikku.

Palju valku sisaldab tavalist ja taskukohast toodet - päevalilleseemneid.

Mõned teadlased eitavad, et lihaste söömine on lihasjõu jaoks ülioluline. Nad usuvad, et lihal on ainult põnev mõju, mida eksitakse kui tõendit selle olulisest toiteväärtusest. Tegelikult vähendab loomse valgu kasutamine vastupidavust ja jõudlust.

Liha lagundatakse kehas kauem kui teisi toite, mida paljud peavad ka märgiks selle kõrge toiteväärtuse kohta. Tegelikult teevad siseorganid tohutult tööd. Veres on mass kahjulikke aineid, sealhulgas kusihape, mis põhjustab podagra.

Seetõttu ei soovita mõned arstid kuni 7–8-aastastele lastele lihatooteid ega puljongit, kuna laste organism ei suuda neutraliseerida kahjulikke aineid, mis tekivad liha tarbimisel.

Loomse valgu söömisel ärritavad selles sisalduvad kahjulikud ained närvisüsteemi ja nende soolad - veresooni. Lihasööjatel on neurasteenia, veresoonte, südame ja verehaigused, nad näevad välja vanemad kui bioloogiline vanus.

Süsivesikute tooted

Süsivesikud imenduvad kiiresti, on vajalikud ainevahetuseks, on osa DNAst ja RNA-st, hormoonid, rakustruktuurid, reguleerivad ainevahetust. Seedimisel muutub süsivesikutoit veeks, süsinikdioksiidiks, glükoosiks ja tärkliseks. Vabaneb energia, mis on eriti vajalik aju ja lihaste jaoks.

Seal on lihtsaid ja keerukaid süsivesikuid:

  • lihtne: fruktoos, glükoos, sahharoos.
  • kompleks: tärklis, glükogeen, mis sisaldavad kiudaineid.

Glükoos ja fruktoos tõstavad kiiresti veresuhkru taset. Glükoos on närvikudede, südame, lihaste energiaallikas. Fruktoos on kõige magusam, osaleb ainevahetusprotsessides või muundatakse glükoosiks. Glükoos ja fruktoos sisaldavad puuvilju, marju, mett.

Tärklist sisaldavad tooted on koos teravilja, kartuli, leiva ja pastaga. Seedesüsteemis nad lagunevad, veres on glükoos, kuid suhkru tase tõuseb palju aeglasemalt.

Dieetkiud on soolestiku liikumiseks vajalikud, nad seovad kahjulikke aineid. Kiud sisaldab köögivilju, puuvilju, täisteraleiba, samuti tatar, pärl oder, kaerahelbed.

Teravili ja kaunviljad - tooted, millega keha saab mitte ainult taimset valku, vaid ka süsivesikuid.

Koores palju teri. Seetõttu on näiteks manna vähem kasulik, ehkki see on hästi seeditav. Riis on rohkesti valku ja tärklist, kuid selles on vähe kiudaineid. Kaerahelves on palju valku ja rasva..

Täistera- ja rukkijahust valmistatud leib on tervislikum, ehkki see on vähem seeditav kui valge.

Lapsepõlves ja noorukieas on vaja rohkem süsivesikuid. Süsivesikuid sisaldavate toitude liigtarbimine blokeerib vitamiinide ja mineraalide tarbimist, ainevahetusproduktid kogunevad kehasse ja neid on raske eemaldada.

Ülekaalulisuse riski vähendamiseks tarbitakse süsivesikuid kõige paremini koos ürtide, puuviljade, köögiviljadega.

Erinevalt valkudest on süsivesikute seedimiseks vajalik aluseline keskkond. Põlemisel annab 1 g süsivesikuid 4 Kcal energiat.

Arvatakse, et umbes 3/5 süsivesikutest peaks tulema teravili (teravili), 1/5 - suhkru ja suhkrut sisaldavate toodetega, 1/10 - kartuli ja muude juurviljadega, 1/10 - puu- ja köögiviljadega.

Süsivesikud katavad umbes poole keha päevasest energiakulust, iga päev vajavad nad kuni 400-500g.

Tabel 2. Mõne toidu süsivesikute sisaldus
Tooted (100 g)Kalorite sisaldus (kcal)Süsivesikute sisaldus, g
Teravili
Riis37273
Lihtne jahu35080
Pähklid, kuivatatud puuviljad36865
Valge leib233viiskümmend
Keedetud pasta11725
Maiustused
Kreemikook44067,5
Otsetee küpsised50465
Piimajäätis16725
Piim ja piimatooted
Keefir puuviljad5217,5
Täispiimapulber ilma suhkruta15812,5
Keefir525
Liha ja lihatooted
Röstitud veiseliha vorst265viisteist
Praetud sealiha vorst31812,5
Kala ja mereannid
Praetud krevetid316kolmkümmend
Õlis praetud tursk1997.5
Leib praetud lest2287.5
Köögiviljad
Toores roheline piparviisteistkakskümmend
Keedetud kartulid8017,5
Keedetud peet4410
Keedetud oad487.5
Keedetud porgandidüheksateist5
Puuviljad
Rosinad24665
Kuivatatud kuupäevad24862,5
Ploomid16140
Värsked banaanid79kakskümmend
Viinamari61viisteist
Värske kirss4712,5
Värsked õunad3710
Värsked virsikud3710
Pirnid4110
Värsked aprikoosid287.5
Värsked apelsinid357.5
Värsked mandariinid347.5
Värske greip225
Pähklid
Sarapuupähklid3807.5
Mandel5655
Kreeka pähklid5255
Suhkur ja moos
Valge suhkur394100
Kallis28877,5
Marmelaad26170
Maiustused
Pulgakommid32787,5
Iiris43070
Piimašokolaad52960
Alkohoolsed joogid
70% alkoholi22235
Kuiv vermut11825
punane vein68kakskümmend
Kuiv valge vein66kakskümmend
Õlu3210

Liigne süsivesikuterikas toit põhjustab rasvumist.

Vastupidises protsessis - dieedi piiramisel (dieet, nälgimine) - tarbib keha kõigepealt suhkrut maksast, seejärel lihastest, alles siis rasvkoest.

Kartulitärklis lagundatakse paremini kui teravili - noorte kartulite naha all olev õhuke kiht sisaldab ensüümi, mis kiirendab taimse tärklise seedimist. Seetõttu on kasulikum süüa küpsetatud kartulit "vormiriietuses".

Kiud on taimede kest ja kiud. Keha ei seedi kiudaineid täielikult, kasutab seda väljaheidete moodustamiseks. Kiudainete kasutamine aeglustab süsivesikute imendumist, eemaldab liigse kolesterooli.

Tabel 3. Süsivesikute (kiudainete) sisaldus toidus
Toode (100 g)Kiudainesisaldus, g
Kuivatatud seenedkakskümmend
Kartulid8
Vaarikas5.1
Rosinad (3/4 tassi)5
Kooritud õunad4.7
Pähklid4
Maasikad4
Kuupäevad3.6
Kuivatatud aprikoosid3,5
Kuivatatud aprikoosid3,5
Oranž3,1
Kaera tangud2,8
Klii leib2.1
Ploomid1,6
Porgand1,2
Leib (nisu1,2
Herned1,1
Tatar1,1
Pärl oder1
Oad1
Peet0,9
Kapsas0,7

Rasvased toidud

Õige koguse rasva söömine on sama oluline kui süsivesikute ja valkude tarbimine. Liigne ja ka lipiidide puudus on kehale kahjulik (liposid (lat.) - rasv).

Rasvaste toitudega saab keha võimaluse luua rasvakiht, mis vähendab soojuskadu. Lipiidid kaitsevad kudesid kukkumise korral kahjustuste eest. Nad osalevad rakkude, närvide, sidekoe moodustumises.

Rasvarikkad toidud pakuvad kehale ka oomega polüküllastumata rasvhappeid. Nende igapäevase vajaduse katmiseks piisab, kui tarbida päevas 25–30 ml taimeõlisid.

Kolesterool on vajalik rakkude jaoks, samuti hormoonide ja D-vitamiini sünteesiks. Ateroskleroosi tekke vältimiseks piisab, kui tarbida 0,3–0,5 g kolesterooli päevas. Kolesterool on rikas toitudes, näiteks munades, juustudes, rasvastes kalades..

Rasvaste toitude puudus halvendab juuste, naha seisundit, nõrgestab immuunsust, rasvlahustuvad vitamiinid A, D, E, K imenduvad halvemini..

Iga päev tuleks tarnida 1 g rasva 1 g valgu kohta, umbes 80–85 g. Täpsema arvutuse korral eeldatakse, et igapäevaste energiakulude katmiseks vajalik rasva osa peaks olema 25–30%.

Näiteks kui keha kulutab päevas 3000 kcal, siis tuleks rasvaste toitudega katta 750 kcal. Arvestades, et 1 g rasva põletamisel vabaneb 9 Kcal energiat, on päevane fraktsioon sel juhul 750/9 = 83 g.

Loomsed rasvad peaksid olema 70%, taimsed rasvad - 30% päevasest toidust.

Kõige kasulikum või ja seapekk. Taimeõlisid tarbitakse kõige paremini rafineerimata, näiteks päevalille, maisi, oliivi-, linaseemneid, kasutage neid ainult külmade roogade valmistamiseks.

Tabel 4. Mõne toidu rasvasisaldus
Toode (100 g)Rasvasisaldus, g
Taimeõlid99,9
Või82
Majonees78,9
Sarapuupähkel67
Pähkel61
Mandel57
Päevalilleseemned52
Rasvane sealiha49
Maapähkel45
Suitsuvorst44
Šokolaad35
Halvakolmkümmend
Juust27
Keedetud vorst23
Vorstidüheksateist
Heeringasüheksateist
Lõheviisteist
Küülikulihakolmteist
Loomaliha12
Kana muna12
Granuleeritud tuura kaaviar10
Kanaliha9
Makrell9
Roosa lõhe7
Sink5
Piim3.2

Looma rasvkoesse koguneb igasuguseid kahjulikke aineid. Loomset rasva sisaldavate toitudega satuvad nad inimkehasse. Seetõttu ärge sööge lindude nahka, seapekki.

Loomseid rasvu saab kõige paremini asendada toitudega, milles on palju taimseid rasvu, pähkleid, seemneid. On vaja piirata sealiha, praetud liha, tarretatud liha, praetud kartulite, rasvastest kaladest valmistatud puljongide, juustu ja kodujuustu rasvaste sortide, jäätise, vahukoore kasutamist.

Eriti kahjulik on rasvas praadimine, seetõttu on parem süüa mittekleepuva kattega pannil. Rasva kokkupuute vähendamiseks toiduga kasutage nõusid, mille põhjas on rakud.

Kuidas süüa

Peate näljatundega laua taga istuma, eristades seda isust. Reeglina põhjustavad lemmiktoidud isu. Tõeliselt näljane organism on valmis sööma ükskõik millist toodet.

Pärast valgurikaste toitude söömist ärge võtke vedelikku ja muud tüüpi toitu 3 tundi, pärast süsivesikuid - 2 tundi, pärast köögivilju ja puuvilju - pool tundi. Ajavahemik on vajalik maomahla kogunemiseks.

Taimne valk, rasvad ja süsivesikud sisaldavad pähkleid, seemneid, köögivilju, puuvilju.

Kauplustes müüdava rafineeritud suhkru imendumiseks kulutab keha palju C-, B-rühma vitamiine, kaltsiumi.

Värsketest köögiviljadest ja puuviljadest pärit süsivesikud, mida ei ole kuumtöödeldud, annavad kehale maksimaalse energia ja imenduvad kiiresti..

Teraviljas on liiga vähe asendamatuid aminohappeid, vitamiine A, rühma B ja C. Selline tasakaalustamata koostis sunnib keha tarbima suures koguses proteiinisisaldusega toitu (loomset valku), mis omakorda põhjustab ülesöömist.

Hea on süüa nii täisteraleiba kui ka kliisid.

Teravilja, riisi, kartuli keetmisel keedetakse, selle tagajärjel moodustub kehas lima. Aja jooksul katab see mao ja soolte seinu, mis reostab veresooni, häirib maksa, neerude, südame ja muude siseorganite funktsioone, keha seisab halvemini vastu mitmesugustele haigustele.

Teraviljapõhiseid toite pakutakse kõige paremini värskete köögiviljade, ürtide ja merevetikatega. Idandatud nisu on hea.

Leivas pole peaaegu üldse vitamiine ja mineraale. Keha kulutab teraviljatärklise töötlemiseks 10 korda rohkem aega kui kartulitärklise seedimiseks. Seetõttu ei tohiks enne kaheaastaseks saamist toita oma lapsele tärkliserikkaid toite.

Toidud nagu oad, läätsed ja valgurikkad oad suurendavad kusihappe moodustumist. Nende kasutamine koos leivaga häirib happe-aluse tasakaalu kehas.

Hapupiimatooted sisaldavad rasvu ja valke, parem on neid kasutada eraldi tootena või koos köögiviljadega.

Keedetud munade söömine on eelistatavam kui liha..

Suhkur on parem asendada mett, kuivatatud puuvilju, puuvilju..

Eelistatud looduslik, mitte keedetud toit - köögiviljad, puuviljad, pähklid, seemned, puuviljad. Mida vähem on roogis toite, seda parem. Mitmekesisus sunnib sind rohkem sööma ja raskendab seedimist.

Kasulikud köögiviljasalatid kapsast, sellerist, kurkidest, redistest, tomatitest, petersellist. Piisab, kui segada 2-3 tüüpi köögivilju, süüa neid ilma soola, äädika, majoneesita.

Rasvu on parem lisada valmistoidule, kuna need halvendavad valkude imendumist, põhjustavad kääritamist..

Valke on parem süüa koos teravilja või köögiviljaga.

Sool on parem asendada meresoolaga. Või kasutage toiduks soola lisamiseks gammasiot: segage kohviveskis 1 osa meresoola 12 osa seesami või linaseemnetega.

Iga sissevõtmise aluseks peaksid olema värsked köögiviljad.

Puuvilju tarbitakse kõige paremini eraldi, sest koos teiste toodetega põhjustavad need soolestikus käärimist.

Arvatakse, et 25% päevastest kaloritest peaks olema hommikusöögiks, 50% lõunaks, 25% õhtusöögiks, mis peaks olema täidetud vähemalt kaks tundi enne magamaminekut..

Pool toitu päevasest kalorikogusest (50%) peaks tulema süsivesikuid sisaldavatest toitudest. Nad annavad kehale kiiresti energiat, vitamiine ja mineraale, aga ka kiudaineid, mis tekitavad maos olulise koguse ja selle tagajärjel kiiresti ilmneb täiskõhutunne..

Toiduga tarnitavad valgud annavad energiat pärast rasva põletamist, nende osakaal päevases toidukoguses peaks olema 20%.

Ülejäänud 30% moodustab rasv. Eelistatud on taimsed ja oomega-3 rasvad, need sisaldavad kala. Parem on keelduda loomsetest rasvadest.

Kaalu kaotamisel peaks keha saama vähemalt 1000 kcal. Kehakaalu säilitamiseks piisab 1500kcal. Norm on 2500-3500 kcal tarbimine.

Loe Diabeedi Riskifaktorid